Blog

Czy potrzebuje stronę WWW?

03.10.2019 | Porady

Czy jest mi potrzebna strona internetowa?

Załóżmy, że zajmujesz się wynajmem apartamentów lub domów bądź pokoi, a może masz pole namiotowe. Nie ma znaczenia forma oferowanego noclegu, a nawet fakt, czy posiadasz stronę internetową czy też nie. W dalszej części postaramy się wyjaśnić jakie korzyści dostarcza własna strona www i do czego można ją wykorzystać. Dla osób, które już posiadają stronę, niektóre stwierdzenia mogą być oczywiste, ale może pojawić się też zupełnie coś nowego więc może warto doczytać do końca.

Do czego można wykorzystywać stronę internetową?

Strona internetowa może być wykorzystywana do różnych celów, a my przyjrzymy się kilku wybranym z nich, m.in.

  • prezentacja firmy,
  • promocja i reklama,
  • sprzedaż produktów i usług,
  • komunikacja z klientem,
  • i obsługa klienta.

To taka naszym zdaniem klasyczna lista, obejmująca najczęściej obszary działalności, które są wspomagane z wykorzystaniem strony internetowej.

Prezentacja firmy

Prezentacja firmy w Internecie jest podstawową funkcją własnej strony internetowej. To na niej przedstawiamy swoją firmę, zakres działalności oraz ofertę handlową. Dzięki stronie www klient jest w stanie poznać firmę i naszą ofertę w sposób bardzo wygodny dla niego, czyli o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie.

Promocja i reklama

Jak już wspomnieliśmy wyżej, samo przedstawienie firmy już jest formą reklamy. Jeżeli dołożymy do tego np. newsletter, możemy tworzyć okresowe akcje promocyjne kierowane do grupy osób, które wcześniej wyraziły zainteresowanie naszą firmą i jej produktami oraz dobrowolnie zgodziły się na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną.

Newsletter

Jest to elektroniczna forma biuletynu rozsyłanego za pomocą poczty elektronicznej do zainteresowanych prenumeratorów.

Zapisanie do newsletter’a najczęściej odbywa się za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej, w którym zainteresowany internauta podaje swój adres e-mail, na który będzie otrzymywał informacje.

Sprzedaż produktów i usług

Wspomnieliśmy o prezentacji oferty handlowej na własnej stronie internetowej, uzupełnieniem tego może być możliwość składania zamówień przez klientów bezpośrednio na stronie.

Podstawową formą sprzedaży produktów przez Internet może być formularz elektroniczny, który wypełnia klient na stronie internetowej. Takie zamówienie może trafić do nas np. na skrzynkę e-mail i następnie zostać zrealizowane przez pracownika.
Bardziej zaawansowaną formą sprzedaży jest tzw. sklep internetowy, w którym klient dokonuje zakupy oraz ma możliwość dokonania zapłaty za towar poprzez wykonanie przelewu elektronicznego. Takie zamówienia w dużej części są zautomatyzowane i obsługiwane przez specjalny system bądź moduł naszej strony.

Sprzedaż przez Internet za pomocą własnej strony internetowej to przede wszystkim nieograniczony w czasie i przestrzeni dostęp do naszych produktów. Klient może w dowolnym momencie przeglądnąć naszą ofertę i dokonać zakupu.

Komunikacja z klientem

Do podstawowych narzędzi wykorzystywanych w komunikacji z klientem zaliczamy telefon i e-mail. Możemy rozszerzyć te narzędzia o dodatkowy kanał komunikacyjny jakim jest formularz kontaktowy umieszczony na stronie internetowej. W rzeczywistości wygląda to tak, że klient wypełnia specjalny formularz elektroniczny, którego treść jest przesyłana na naszego firmowego maila.

Innym ciekawym narzędziem może być czat online dostępny bezpośrednio na stronie internetowej. Klient może prowadzić z nami rozmowę tekstową w czasie rzeczywistym bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania. Wystarczy, że odwiedzi naszą stronę www, uruchomi okienko czatu i rozpocznie rozmowę.

Czat

Jest to rodzaj rozmowy między dwoma lub wieloma użytkownikami komputerów za pośrednictwem Internetu polegający na naprzemiennym przesyłaniu wiadomości tekstowych.

Obsługa klienta

W tym miejscu bardziej skupimy się na narzędziu jakim może być strona internetowa, a nie samym procesie obsługi klienta. Czyli w jaki sposób można wykorzystać własną stronę do obsługi klientów. Podstawowe kwestie związane z obsługą klienta zostały omówione powyżej w punkcie dotyczącym komunikacji z klientem, a więc może to być formularz kontaktowy i czat online. Oba te narzędzia mogą znacząco wpływać na poziom i jakość obsługi klienta.

Inne aspekty obsługi klienta mogą być np.

  • związane z procesem zakupowym - czyli np. wysyłanie wiadomości email informujących o aktualnym statusie zamówienia bądź wysłanie faktury elektronicznej,
  • związane z obsługą po-sprzedażową - możemy umieścić na stronie internetowej pewne druki i formularze, np. warunki gwarancji, formularz odstąpienia od umowy, formularz zwrotu towaru, itp.
Uwaga

Jeżeli umieszczamy na naszej stronie ogólnodostępne pliki to pamiętajmy o tym, aby były zawsze dostępne i aktualne.

Czy zatem strona internetowa jest mi potrzebna?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ponieważ jest to kwestia indywidualna, tak też powinna być rozstrzygana. Możemy sobie zadać pytanie pomocnicze, czy widzimy taką potrzebę i uzasadnienie dla uruchomienia własnej strony internetowej, np. czy może ona być nam pomocna w jakimkolwiek obszarze naszej działalności. Jeżeli odpowiedź jest na tak, to jak najbardziej warto uruchomić własną stronę www.

W jakich obszarach wykorzystywać stronę internetową?

Powyżej opisaliśmy kilka obszarów, które mogą być obsługiwane za pomocą strony internetowej. To w jakim obszarze wykorzystasz swoją stronę zależy tylko od Ciebie i może to być nawet tylko jeden obszar, nie ma to znaczenia. Najważniejszą kwestią jest aby każdy wykorzystywany obszar był przez nas obsługiwany, tzn. jeżeli wprowadzimy na stronie formularz kontaktowy to powinniśmy odpowiadać na każdą otrzymaną wiadomość w jak najszybszym czasie. Jeżeli uruchomimy na stronie okienko czatu, to dobrze żeby przynajmniej w godzinach pracy było ono dostępne i przez kogoś obsługiwane. Starajmy się uruchamiać takie narzędzia, nad którymi będziemy w stanie zapanować i je obsługiwać w całym okresie ich stosowania.

Dygresja

Załóżmy taką sytuację, użytkownik Internetu pisze do nas wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i nie dostaje od nas informacji zwrotnej. Jest nikła szansa na to, że wróci ponownie na stronę i użyje innej formy kontaktu, a przecież mógł to być nasz potencjalny klient.

W najbliższym czasie chcielibyśmy zamieścić wpis poświęcony uruchomieniu własnej strony internetowej, czyli co nam będzie potrzebne i od czego zacząć.

Jeżeli artykuł Ci się spodobał i chcesz być z nami na bieżąco to zachęcamy do polubienia i zasubskrybowania naszej strony na Facebook’u, na której zamieszczamy pojawiające się na naszej stronie wpisy. Odnośnik znajduje się w stopce strony.

Pytania do tekstu można zadawać za pomocą naszego formularza kontaktowego, który dostępny jest w zakładce kontakt.

Jeżeli nie masz konta w naszym systemie, możesz za darmo i bez żadnych zobowiązań przetestować system i sprawdzić czy będzie on odpowiedni dla profilu Twojej działalności. Po założeniu konta otrzymasz bezpłatny okres testowy (jego długość jest określona w cenniku), w czasie którego zapoznasz się z systemem i spokojnie podejmiesz decyzję o dalszym korzystaniu z systemu. W okresie testowym program jest w pełni funkcjonalny.

Załóż konto