Blog

Uruchomienie własnej strony internetowej

19.12.2019 | Porady

W poprzednim artykule postaraliśmy się odpowiedzieć na pytanie czy jest mi potrzebna strona internetowa. Omówiliśmy w nim najważniejsze zagadnienia związane z obszarami w jakich można wykorzystać własną stronę www.

W tym wpisie chcielibyśmy zając się tematem uruchomienia własnej strony, czyli jak to zrobić krok po kroku. W celu uruchomienia strony www proponujemy wykonać następujące kroki, ich kolejność nie jest zbyt istotna, ale my sugerujemy następującą:

  • Koncepcja strony
  • Domena internetowa
  • Serwer www
  • Strona internetowa

Koncepcja strony

Koncepcję strony możemy określić jako okres, w którym zastanawiamy się nad ogólnym zarysem i charakterem strony. Możemy w tym czasie przeglądać, np. strony internetowe firm konkurencyjnych i na ich podstawie tworzyć koncepcję własnej strony. Możemy także już na tym etapie skontaktować się z wybraną agencją interaktywną, która pomoże nam swoim doświadczeniem i wiedzą w opracowaniu naszej strony internetowej. Według nas ten etap można realizować jednocześnie z kolejnym związanym z określeniem nazwy strony, czyli domeny.

Domena internetowa

Dlaczego w jednym z pierwszych kroków sugerujemy określenie nazwy dla naszej strony?

Ponieważ jest to początek drogi, a więc nasze zaangażowanie i motywacja są na wysokim poziomie. Możemy to właśnie wykorzystać na jeden z najważniejszych elementów naszej strony, czyli jej nazwę, pod którą będzie ona rozpoznawalna. Wybranie nazwy wbrew pozorom nie jest proste, gdyż wiele ładnie brzmiących fraz może już być niedostępnych, a wybrana ostatecznie nazwa może nawet lekko zmienić naszą pierwotną koncepcję strony. Warto poświęcić temu trochę więcej czasu, ponieważ zmiana nazwy domeny w przyszłości oczywiście jest możliwa, ale wiąże się z wieloma konsekwencjami i ogólnie nie jest zalecana.

Sugestie co do samej nazwy mogą wynikać chociażby z przyjętej koncepcji strony, a najogólniej można kierować się po prostu łatwością jej zapamiętania i prostotą co do zapisu. Zwróć uwagę, że twoja nazwa strony internetowej wcale nie musi występować w słowniku.

Własna nazwa dla strony internetowej tzw. domena, jest to najogólniej mówiąc nazwa wpisywana w oknie przeglądarki, która prowadzi do naszej strony internetowej. Nazwa domeny występuje w parze z tzw. końcówką, a do najczęściej spotykanych można przyjąć domeny z końcówką .pl lub .com. Ogólnie można przyjąć, że jeżeli naszym głównym odbiorcą będzie internauta z Polski to wybieramy końcówkę .pl, a w przypadku wielu krajów końcówkę .com. Jednak prosimy nie traktować tego zbyt dosłownie, a tylko jako wskazówkę, ostateczna decyzja zawsze należy do nas.

Nazwa domeny internetowej wraz z końcówką jest unikatowa, tzn. że może wystąpić tylko jeden raz.

Dostępność nazwy domeny możemy sprawdzić np. na dowolnej stronie firmy oferującej usługi hostingowe. Z reguły na ich głównych stronach jest możliwość skorzystania z wyszukiwarki domen.

Pełna lista rejestratorów domen dostępna jest na stronie rejestratora domen krajowych .pl, którym jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy (w skrócie: NASK).

Lista rejestratorów domen

https://www.dns.pl/lista_rejestratorow

Jeżeli mamy już wybraną i dostępną nazwę dla naszej strony, możemy przystąpić do tzw. rejestracji domeny. Jest to najogólniej mówiąc wykupienie jej nazwy wraz z wybraną końcówką. Standardowo rejestracji dokonuje się na okres 1 roku, po upływie którego przeprowadza się tzw. odnowienie domeny, czyli jej opłacenie na kolejny rok lub dłużej w zależności od wybranej opcji. Obie te czynności, pierwsze wykupienie oraz kolejne odnowienia, można zrealizować za pośrednictwem firm zajmujących się tego typu usługami, takimi jak wymienione w rejestrze NASK.

Serwer www

Żeby nasza strona internetowa była widoczna pod wybraną nazwą domeny, musi zostać udostępniona na komputerze stale podłączonym do globalnej sieci, który działa jako tzw. serwer www. W praktyce wygląda to tak, że w większości przypadków wykupuje się tzw. usługę hostingu współdzielonego. Usługa opłacana jest na wybrany okres, po upływie którego dokonuje się odnowienia na kolejny. Tego typu usługi gwarantują chociażby firmy wymienione przez NASK w swoim rejestrze (patrz: lista rejestratorów domen).

Własna strona internetowa może się składać z wielu elementów, np. plików tekstowych, grafiki, dźwięków czy filmów. Wszystkie te pliki należy umieścić na serwerze www, a następnie skierować naszą domenę na wybrany serwer. Dokonuje się tego u operatora, u którego dokonaliśmy rejestracji domeny. Technicznie polega to na przypisaniu adresów DNS serwera do naszej domeny. Nie będziemy tej czynności szczegółowo opisywać ponieważ może ona różnie przebiegać w zależności od wybranego operatora. Najlepiej jest to sprawdzić bezpośrednio na stronie tego operatora lub skontaktować się z jego działem wsparcia.

Zarówno rejestrację domeny jak i wykupienie usługi hostingowej można dokonać u tego samego operatora, jak również w oddzielnych firmach.

Strona internetowa

Stronę internetową można opisać jako pojedynczy dokument zawierający tekst i obrazy udostępniony w sieci Internet. Połączona z innymi stronami, tworzy tzw. witrynę internetową lub serwis internetowy. Stroną internetową, a więc i dokumentem o którym mowa, jest m.in. to na co w chwili obecnej patrzysz i co czytasz.

Stronę internetową można wykonać w następujący sposób:

  • Samodzielne napisanie kodu strony
  • Samodzielnie w oparciu o system zarządzania treścią
  • Zlecenie wykonania strony np. agencja interaktywna

Samodzielne napisanie kodu strony

Samodzielne pisanie kodu strony wymaga znajomości technologii wykorzystywanych do tworzenia stron internetowych tj. język HTML, CSS czy JavaScript. Zastosowana technologia zależy od wymagań jakie ma spełnić projekt finalny. Na dzień dzisiejszy budowanie całych witryn w ten sposób już jest bardzo rzadko stosowane. W głównej mierze ponieważ jest to dość czasochłonne i kłopotliwe w ewentualnym rozwoju systemu lub jego aktualizacji. Osobiście nie polecamy takiego podejścia, a w dalszej części opiszemy inne metody, którymi można się posłużyć i osiągnąć zamierzony efekt.

Samodzielnie w oparciu o system zarządzania treścią

Samodzielne wykonanie strony w oparciu o system do zarządzania treścią, potocznie zwany CMS, nie wymaga od nas znajomości języków pisania kodu strony więc teoretycznie każda osoba powinna sobie z nim poradzić. W tym przypadku wystarczy odrobina samozaparcia i powinno udać się zbudować przynajmniej w podstawowej funkcjonalności działającą stronę internetową. Systemów zarządzania treścią (CMS) na rynku jest wiele, w większości są to narzędzia bezpłatne, a wśród tych najczęściej używanych możemy wymienić:

Na stronach tych systemów można dowiedzieć się m.in. w jaki sposób zainstalować i uruchomić stronę www. Polecamy to podejście jeżeli czujesz się na siłach i masz na to czas, w ten sposób przy niewielkich nakładach można osiągnąć całkiem zadowalający efekt końcowy nie ponosząc przy tym praktycznie żadnych kosztów lub niewielkie.

Zlecenie wykonania strony

Zlecenie wykonania strony internetowej np. agencji interaktywnej jest może i rozwiązaniem kosztowniejszym w porównaniu do poprzednich sposobów, ale na pewno w wielu sytuacjach będzie po prostu praktyczniejsze. Po pierwsze powinniśmy z niego skorzystać jeżeli nasze umiejętności nie pozwalają żeby samodzielnie wykonać stronę chociażby w oparciu o dedykowane do tego systemy jak również nie mamy na to zbytnio czasu. Na rynku jest wiele tego typu firm, postarajmy się wybrać taką która rozumie nasze oczekiwania a ich oferta cenowa będzie akceptowalna. Z naszej strony sugerujemy zdecydowanie ostrożne podejście do zbyt niskich cenowo ofert, gdyż w perspektywie późniejszego czasu może generować dodatkowe niezaplanowane koszty.

Podsumowanie

Jeżeli przeszliśmy już przez etap rozważania uruchomienia własnej strony internetowej i zastanawiamy się co dalej to proponujemy w pierwszej kolejności zastanowienie się nad koncepcją strony, czyli tym co chcemy aby się na niej znalazło. Będą to te materiały, które pokażemy w Internecie. Następnie lub równomiernie z opracowywaniem koncepcji, zastanówmy się nad nazwą dla naszej strony. Ten etap uważamy za bardzo ważny, jak nie najważniejszy. To ta część całości, która praktycznie będzie niezmienna przez cały okres funkcjonowania strony więc warto poświęcić na to nawet więcej czasu niż pierwotnie założyliśmy. Na koniec zostanie nam kwestia związana z wykonaniem strony i jej opublikowanie w sieci. I gotowe, możemy teraz przejść do naszej strony wpisując w adresie okna przeglądarki nazwę naszej strony.

Jeżeli artykuł Ci się spodobał i chcesz być z nami na bieżąco to zachęcamy do polubienia i zasubskrybowania naszej strony na Facebook’u, na której zamieszczamy pojawiające się na naszej stronie wpisy. Odnośnik znajduje się w stopce strony.

Pytania do tekstu można zadawać za pomocą naszego formularza kontaktowego, który dostępny jest w zakładce kontakt.

Jeżeli nie masz konta w naszym systemie, możesz za darmo i bez żadnych zobowiązań przetestować system i sprawdzić czy będzie on odpowiedni dla profilu Twojej działalności. Po założeniu konta otrzymasz bezpłatny okres testowy (jego długość jest określona w cenniku), w czasie którego zapoznasz się z systemem i spokojnie podejmiesz decyzję o dalszym korzystaniu z systemu. W okresie testowym program jest w pełni funkcjonalny.

Załóż konto